Poradnik prezentowy

Pomysł na prezent – poradnik

Pomysł na prezent – i to nie jeden pomysł, ale tych pomysłów znacznie więcej. Hej, stop! Chwileczkę! Jak minimalistka może doradzać komukolwiek na temat pomysłu na prezent – i to jeszcze na portalu o tematyce minimalizmu? Pomyślałam, że chciałabym doradzić osobom, które nie wiedzą co kupić innym – właśnie dlatego, że jestem minimalistką. Mimo “wyznawanego” minimalizmu nie stronię od obdarowywania innych. Mam nawet wrażenie, że odkąd nie potrzebuję tylu rzeczy, które potrzebowałam dawniej – teraz obdarowuję innych nawet częściej niż kiedyś. Sprawia mi to dużo więcej radości niż kupowanie czegoś dla siebie czy nawet – niż otrzymywanie prezentów.

Tak się dziwnie złożyło, że od momentu zostania minimalistką – zyskałam doświadczenie w obdarowywaniu prezentami, które faktycznie cieszyły lub wciąż cieszą osoby obdarowywane. Nie mówię tak dlatego, że te osoby pięknie odegrały przede mną scenę radosnego przyjęcia prezentu. Widziałam później także, jak wykorzystują te prezenty. Dodam, że często obdarowane osoby nie robiły tego na pokaz przede mną, by sprawić mi przyjemność – raczej przyłapywałam je na tym albo ktoś inny mi o tym opowiadał. Czasem osoby te powracały w rozmowie do tematu prezentu, który im dałam – sama już o tym zapominając. To chyba najbardziej obiektywny sposób na stwierdzenie czy prezent był trafiony czy nie. Zresztą nie oczekiwałam wdzięczności – głównym celem w podarowaniu komuś czegoś była chęć wywołania uśmiechu, poprawy nastroju – na chwilę lub na dłużej, czasami pomocy tej osobie. Może dzieje się tak dlatego, że przede wszystkim obdarowuję osoby, które dobrze znam albo takie, które naprawdę pragnę obdarować lub wiem, co lubią. Możliwe, że osoby, które znałam przez krótką chwilę, a którym coś sprawiłam – nie miały szansy powiedzieć jak bardzo nietrafiony był mój podarek – może po ich komentarzu dwa razy zastanowiłabym się nad napisaniem artykułu na temat pomysłu na prezent. Zastanawiam się też, że może moje prezenty cieszyły innych dlatego, że prezent to nie tylko rzeczy całkiem nowe i nie tylko rzeczy materialne – co postaram się wyjaśnić później. Prezent to znacznie szersze pojęcie.

Chciałabym tym samym pomóc wszystkim tym, którzy mają problem z wyborem prezentu. Oczywiście nie gwarantuję, że każdy z tych pomysłów okaże się strzałem w dziesiątkę, gdyż to Wy musicie ostatecznie dokonać wyboru podarunku – uważnie obserwując i słuchając. Oczywiście nie oznacza to także, że każdy z wymienionych pomysłów na prezent osobiście zrealizowałam. O niektórych tylko pomyślałam i uznałam, że odnotowanie ich tutaj może kogoś zainspirować.

Postaram się zgromadzić tu pomysły na prezenty, które będą w niektórych przypadkach bardzo personalne, jak i w innych zupełnie neutralne (odpowiadające prawie każdemu, bezpieczne). Wymienię tu prezenty całkiem klasyczne i te zupełnie oryginalne. Minimalistyczne, jak i prezenty będące pieśnią pochwalną na cześć konsumpcjonizmu. Materialne i niematerialne. Nie jest to wpis sponsorowany, więc nie znajdziecie tutaj kolejnej reklamy spersonalizowanego pudełka czekoladek czy „niezbędnego w każdej kuchni” olbrzymiego ekspresu do kawy 😉

Mam nadzieję, że miejsce to pomoże znaleźć dobry prezent każdemu. W tym każdej osobie, która nie posiada oporu przed konsumpcją dóbr i korzystaniem z usług – możliwe, że obiektywnie zestawiając różne pomysły na prezenty, pomogę ujrzeć alternatywę osobom, którym odległa jest ideologia minimalizmu. Możliwe, że te osoby poszukując pomysłu na całkiem standardowy prezent, zainspirują się i wybiorą coś, na co wcześniej by nie wpadli. Możliwe, że dzięki temu ofiarują komuś darmowy prezent albo prezent, który kosztował ich wiele – i niekoniecznie pieniędzy (np. czasu). Warto spróbować? Może Ty jesteś taką osobą, a może ktoś inny, kogo znasz, a komu ten post może pomóc.

Jak wspomniałam – mnie wyboru trafionych prezentów nauczyła filozofia minimalizmu. Może tu stanie się odwrotnie – ktoś, poszukując trafionego prezentu, odkryje minimalizm? Mam nadzieję, że zgromadzone tu porady będą przydatnym kompendium na temat pomysłów na prezent. Mam nadzieję, że wymienione pomysły na prezent nie tylko ułatwią minimalistom zakup prezentów dla innych (w końcu ten portal traktuje o minimalizmie). Może właśnie minimaliści, którzy nie mają pomysłu na prezent dla miłośników konsumpcji – znajdą coś inspirującego. Może stanie się inaczej – i to osoby będące rodziną lub przyjaciółmi minimalistów, znajdą tu dobry pomysł na prezent dla minimalisty (drodzy minimaliści, podrzucając tę stronę bliskim możecie też ułatwić im wybór odpowiedniego prezentu dla Was). A może po prostu osoba, która popiera konsumpcję znajdzie coś dla inne wielbiciela konsumpcji dóbr i usług. Podsumowując: Wyrażam nadzieję, że dzięki temu tekstowi – ktoś skorzysta. Głównie dlatego, że trafiony prezent ogranicza konsumpcję, gdyż spełnia właściwie swoją funkcję.

Niektóre pomysły na prezent będą się na pewno dublowały z pomysłami, które już znacie i wydają się Wam one oczywiste. Jednak czasem te oczywiste rozwiązania okazują się najlepsze i stwierdzicie, że może warto z tej przecież świetnie Wam już znanej porady skorzystać. Może znajdziecie tu również pomysł na prezent, o którym wcześniej nie pomyśleliście. Postaram się wymienić te pomysły, które mogą Was po prostu zainspirować.

Jeśli dotychczas wybieraliście prezenty, które były bezpieczne i regularnie się powtarzały – zaryzykujcie, spróbujcie czegoś innego, wyłamcie się ze schematów. Zobaczcie reakcję obdarowywanych. Wiele nie tracicie – później zawsze możecie powrócić do swojego bezpiecznego schematu.

Prezenty: Pomysły, Inspiracje

Przede wszystkim obmyślając pomysł na dobry prezent powinniśmy skoncentrować się nie na tym, co cieszyłoby nas, ale tym, co mogłoby cieszyć innych. To, że my pasjonujemy się książkami, nie oznacza, że musimy na siłę wciskać lektury osobie, która mało czyta. Znam też przypadki człowieka, który regularnie wybierał butelkę drogiego wytrawnego wina osobie, która wcale nie piła alkoholu. Innym razem minimalista został obdarowany ręcznikiem (po tym jak pozbył się z domu kilkunastu niepotrzebnych ręczników, nadmiarowej pościeli i kocy) – dodatkowo ręcznik był w kolorze, którego wspomniany minimalista bardzo nie lubił, jak również na końcu okazało się, że posiadał metkę popularnej drogerii i był dodawany przed świętami podczas zakupów przekraczających pewną kwotę pieniędzy. A mogłoby się przecież wydawać, że książka, wino czy ręcznik, tak samo jak i ciepłe kapcie czy krawat to takie neutralne prezenty. Znane mi osoby bardzo podziękowały za prezenty. Osoba, która otrzymała wino powiedziała pół żartem i nie chcąc sprawić przykrości „darczyńcy”, że rozpoznaje dobre wino i, że zaprosi na nie obdarowującego lub poda je swoim gościom podczas nadchodzącej zabawy, skoro sama nie pije. Osoba, która otrzymała ręcznik powiedziała „Dziękuję.”. Podczas kolejnej okazji pierwsza osoba znów otrzymała wino (tym razem innej marki), a osoba druga zamiast ręcznika dostała dobrej jakości pościel (we wzory, których nie lubiła). Również kwiaty mogą się wydawać doskonałym i bardzo neutralnym pomysłem na prezent. Może się jednak zdarzyć, że jakaś osoba jednak bardzo nie lubi dostawać kwiatów ciętych (może cierpieć widząc jak w ciągu kilku dni więdną w wazonie, a może cierpieć jeszcze bardziej – mając świadomość, że to z jej powodu), a otrzymane kwiaty doniczkowe, które wymagają szczególnej pielęgnacji – taka osoba może z braku czasu traktować jako swój przyszły wyrzut sumienia.

By lepiej przyjrzeć się temu problemowi, warto przeanalizować najpierw nie to, jaki powinien być trafiony prezent, ale właśnie to, jaki to jest prezent nietrafiony.

Nietrafione prezenty

Jakie to prezenty można uznać za nietrafione?

Prezenty nietrafione:

 • Nie cieszą osoby obdarowywanej,
 • Wprawiają osobę obdarowywaną w zakłopotanie,
 • Wywołują nieprzyjemny stan emocjonalny.

To może wydawać się zabawne albo przesadzone, ale wszystkie te punkty mogą zostać spełnione nawet podczas ofiarowywania komuś wspomnianych ciętych kwiatów. Oczywiście, że obdarowywana osoba może twierdzić, że są piękne. Jednak drugie dno może być takie, że osoba może czuć smutek z ich powodu – z powodu faktu, że zostały ścięte. Może też powstać zakłopotanie, że to popyt wywołał podaż (co może tę osobę wpędzać w poczucie winy, że ktoś hodował kwiaty na ścięcie, ponieważ wiedział, że ktoś inny kupi je z powodu chęci podarowania ich komuś – tutaj: obdarowywanemu). Tym sposobem neutralne (jak mogłoby się wydawać), a nawet cieszące większość osób kwiaty – mogą nie cieszyć w taki sposób, w jaki prezent cieszyć powinien. Taka osoba może czuć się jeszcze gorzej w dniu, gdy przychodzi te kwiaty wyrzucić. Możliwe też, że osoba zwyczajnie znacznie bardziej ucieszyłaby się otrzymując darmową szczypkę roślinki albo nasionka w cenie 1-3zł za paczuszkę. O ile taniej, a o ile więcej radości wywołałby taki prezent dla takiej osoby. Cena wcale nie musi przekładać się na radość z otrzymanego prezentu. Musimy też pamiętać o tym, że nie wszystko, co cieszy większość – cieszy każdego z osobna.

Oczywiście nie można oskarżać kogoś, kto tak bardzo pragnie sprawić nam przyjemność za nietrafiony prezent. Tutaj zawsze liczą się dobre intencje osoby. Przecież i nam może przydarzyć się wpadka i unieszczęśliwimy kogoś niechcianym prezentem. Natomiast dobrze byłoby, gdyby kolejnym razem osoba obdarowująca zrobiła wystarczający wywiad środowiskowy na temat upodobań obdarowywanego lub zwyczajnie poznała go na tyle, by trafić z prezentem. Ewentualnie może wybierać wśród prezentów neutralnych – ryzyko pomyłki jest tutaj zdecydowanie mniejsze (chyba, że osoba pechowo trafi na odpowiednik przeciwnika ciętych kwiatów).

Drogi prezent, tani prezent

Drogie prezenty
Niestety niektóre osoby mają zwyczaj obdarowywania podarunkami, które mają bardzo wysoką wartość – twierdząc, że w ten sposób zawsze sprawią przyjemność – szczególnie osobie, która na co dzień nie może sobie na taki prezent pozwolić. Wówczas prezent może być wybierany na zasadzie:

 • drogi, więc musi się podobać,
 • drogi, więc musi być doceniony,
 • drogi, więc osoba będzie musiała się odwdzięczyć.

Pomijając cynizm ostatniego przykładu – dwa poprzednie wynikają z nieznajomości potrzeb obdarowywanego. Ewentualnie mogą też maskować poczucie winy związane z dużą ilością czasu spędzanego w pracy. Choć bywają też próbą podkreślenia swojego wyższego statusu społecznego.

Tanie prezenty
Inne osoby stoją po przeciwnej stronie barykady. Mogą doskonale znać pragnienia bliskiej osoby, ale z powodów finansowych, może nie być ich stać na prezent, o którym obdarowywany by marzył. Osoby te powinny przedefiniować pojęcie prezentu.

Przedefiniowania pojęcia prezentu powinny się też podjąć osoby, które zwyczajnie uważają, że symboliczne prezenty to bzdura i nie chcą tracić na nie wielu pieniędzy. Niektóre z nich z tego powodu:

 • kupują przypadkowy prezent,
 • kupują jak najtańszy prezent, by nie tracić na niego zbyt wielu pieniędzy.

Tym osobom czasem może brakować jednego: oryginalnego pomysłu na prezent. Prezent, który może zupełnie nic ich nie kosztować. Taki naprawdę oryginalny.

Niekiedy jednak nie ma usprawiedliwienia w dobrych intencjach obdarowującego, gdyż są też takie osoby, które do zakupu prezentu podchodzą na zasadzie: „jakikolwiek – ważne, że mam z głowy”. Co zrobić z prezentami od takich osób? Najlepszym wyjściem byłoby przerwanie cyklu wzajemnego obdarowywania z taką osobą lub delikatnie wyjaśnić jej, co sprawia nam przyjemność (choćby to miał być drobiazg). Niekiedy jednak nic nie da się zrobić, gdyż niektóre z tych osób są jednak niereformowalne, zwyczajnie nie chcą słuchać. Trzeba wówczas nabrać do takich prezentów dystansu, ale też nie mieć większych skrupułów sprzedając je lub oddając.

Inne osoby nie kupują prezentu wcale. I może nie ma nic złego w całkiem alternatywnym podejściu do konsumpcji i chęci wyrażenia swojego sprzeciwu poprzez tej konsumpcji brak. Gorzej, jeśli bliska osoba nie rozumie tego podejścia albo, gdy tą osobą jest dziecko, które oczekuje spełnienia społecznej normy. Można podjąć się rozmów z dziećmi lub partnerem, by wyjaśnić im swoje podejście. Mimo to dzieci na pewno zniosą to gorzej – przyrównując się do swoich kolegów, a może nawet zazdroszcząc im. Bez odpowiedniego zaplecza bogatego w rozmowy, dziecko na pewno będzie miało problem, by zrozumieć, dlaczego inne dzieci otrzymują prezenty, a ono nie. Dziecko musi czuć się kochane i powinno zrozumieć, że miłość nie kryje się wyłącznie w prezentach. Jak pokazuje doświadczenie wielu minimalistów, którzy zyskali wiele wolnego czasu, który mogą spędzić z rodziną – dzieci są w stanie zrozumieć minimalistycznych rodziców, a ich największym marzeniem nie musi być posiadanie najnowszego modelu telefonu lub konsoli do gier.

Pamiętajmy też, że dla niektórych osób przykładowo w prezencie imieninowym nie chodzi o sam przedmiot prezentu, ale o pamięć. Nie bez przyczyny dziadkowie często wyliczają, który z wnuków zadzwonił z życzeniami z okazji dnia dziadka czy z okazji dnia babci – a który nie. Nie chodzi tutaj często o prezenty – tylko właśnie o pamięć.

Prezenty dla bliskich

Pomysł na prezent dla osoby, którą znamy – raczej nie powinien sprawiać problemu. Bliska nam osoba być może zasugerowała nam wcześniej, co chciałaby otrzymać. Czasami bliscy podrzucają nam pomysł na najlepszy prezent w sposób poważny, innym razem żartobliwie – pomiędzy wierszami, na zasadzie sugestii, którą nie zawsze może być nam łatwo wychwycić. Możliwe, że znamy osobę, którą pragniemy obdarować na tyle dobrze, że wielokrotnie słyszeliśmy, o czym ta osoba marzy. Mogliśmy mieć okazję wysłuchać, jak z tęsknotą opowiada o czymś, co chciałaby mieć czy zrobić, ale nie ma odwagi, pieniędzy, czasu (wymówek może być wiele). Możemy też zwyczajnie znać jej zainteresowania, pasje. Pomysł na prezent dla osoby z pasją może okazać się z jednej strony łatwiejszy, ale też z drugiej może się okazać, że znając preferencje (ale bez znajomości dokładnych szczegółów) dokupimy tej osobie coś, co już aktualnie posiada albo co uważa za przedmiot, którego posiadać nie warto (np. osoba mogła nie chcieć najnowszego obiektywu jakiejś marki, gdyż uważała, że jest niższej jakości niż model poprzedni).

Być może wielokrotnie widzieliśmy bliską osobę tuż po otrzymaniu rozmaitych prezentów. Możliwe, że obdarowywana osoba była mało asertywna lub bardzo wrażliwa – i empatycznie nie chciała nas lub kogoś innego zranić, więc nie zakomunikowała wprost, że jakiś prezent się jej nie podoba. Za to być może widzieliśmy później czy faktycznie korzysta z otrzymanego od nas lub kogoś innego podarku czy grzecznościowo upchnęła go w czeluściach szafy, strychu, piwnicy. Być może też przetrzymała go „odpowiedni” czas (na wypadek zapytania jej o los przedmiotu przed darczyńcę), by sprzedać otrzymany prezent komuś, kto faktycznie z niego skorzysta lub, by go oddać czy zwyczajnie wynieść na śmietnik.

Prezent dla kogoś, kogo słabo znamy

Większym wyzwaniem może okazać się pomysł na prezent dla osoby, którą znamy słabo. Może się okazać, że czasami jesteśmy postawieni w sytuacji, gdy musimy kupić prezent dla kogoś, z kim nie utrzymujemy bliskich relacji. Wśród dzieci i młodzieży może to być poznana koleżanka ze szkoły, która zaprosiła je na urodziny lub też koleżanka z klasy wylosowana w zabawie w Świętego Mikołaja zorganizowanej tuż przed świętami. Dzieci i młodzież często mają większą śmiałość w dopytywaniu o wymarzony prezent lub jasno komunikują, czego chcą. Wśród dorosłych może się zdarzyć, że osoba trafia na parapetówkę do koleżanki albo kolegi z pracy. Może się też zdarzyć, że w miejscu pracy trzeba coś kupić koleżance czy koledze z pracy, którzy obchodzą imieniny, urodziny albo z tej pracy odchodzą. W niektórych zakładach pracy ludzie w ramach sympatycznej przedświątecznej zabawy również losują osobę, której symbolicznie z okazji świąt mają kupić upominek. Innym razem trzeba coś podarować szefowi. Innym razem jest się zaproszonym na wesele osób, które zna się słabo lub idzie się tam w charakterze osoby towarzyszącej (co w niektórych sytuacjach zwalnia z obowiązku zakupu prezentu). Dlatego dobry pomysł na prezent dla osoby, którą mało znamy zawsze jest w cenie.

W tym przypadku, gdy trudno kogoś bliżej poznać (dalszy współpracownik, szef, wykładowca, nauczyciel, gospodarz domu), warto wykorzystać pomysły na uniwersalne prezenty, czyli na prezenty, które można uznać za upominki dobre dla każdego.

Pomysł na prezent dla minimalisty

Prezent dla minimalisty? Stop, stop! Przecież minimaliści nie cierpią prezentów, nie znoszą nadmiaru konsumpcji i nie chcą otrzymywać prezentów. Zapierają się rękami i nogami przed zakupami, a co dopiero mieliby powiedzieć na balast w postaci nowego przedmiotu i to jeszcze takiego, którego sami nie wybrali. Przecież minimalista zaraz po otrzymaniu prezentu będzie musiał się pozbyć dwóch innych przedmiotów. I to nie wszystko – minimalista bez skrupułów wyrzuci lub odda otrzymany od nas przedmiot. Czy jest sens dawać minimalistom prezenty? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy od pomysłu na prezent. Oryginalnym prezentem nawet minimalista nie pogardzi. Tylko często należy się wyłamać z mainstreamowego pojęcia „prezentu”.

Trafione prezenty

Dobry pomysł na prezent zdecydowanie może zapobiec zakupowi nietrafionego podarunku. Wcześniej zastanowiliśmy się nad tym, jakie to nietrafione prezenty. Natomiast jakie to prezenty trafione?

Prezent trafiony musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:

 • Cieszy obdarowywanego lub wywołuje przyjemny nastrój,
 • Jest praktyczny w opinii obdarowywanego (choć zakup zestawu noży albo odkurzacza dla partnera może nie spotkać się ze zrozumieniem),
 • Inspiruje obdarowywanego do wprowadzenia pozytywnych zmian,
 • Zmienia życie obdarowywanego na lepsze.

Któryś z tych warunków musi być spełniony przy jednocześnie wykluczeniu wszystkich wcześniej wymienionych podpunktów dotyczących nietrafionych prezentów.

Wyjaśnijmy jeszcze, czym są trafione prezenty spersonalizowane, a czym te uniwersalne (bezpieczne).

Spersonalizowane prezenty

Pomysł na prezent, który ma być spersonalizowany – jest chyba najbardziej pożądanym rodzajem podarunku. Ofiarując komuś coś, czego ten naprawdę pragnie, podkreślamy jak bardzo zależy nam na tej osobie, okazujemy zainteresowanie jej słowami, pragnieniami oraz wyrażamy, że jest to dla nas ważne.

Dobry pomysł na spersonalizowany prezent powinien uwzględniać co najmniej kilka aspektów. Co powinniśmy wiedzieć przed wyborem prezentu? Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, czego człowiek, którego chcemy obdarować pragnie, potrzebuje. Możemy również pomyśleć, czego mógłby chcieć. Czasami może to być coś wartościowego, innym razem coś, co wymaga włożenia w zdobycie czy wykonanie prezentu naszego wysiłku, kiedy indziej nie musi to nas nic kosztować.

Uniwersalne prezenty

Co to jest prezent uniwersalny? Uniwersalne prezenty to prezenty „dla każdego”. Oczywiście wcześniej podany przykład kwiatów jest najlepszym przykładem na to, że uniwersalne prezenty nie istnieją. Natomiast istnieją prezenty, które można uznać za „bezpieczne”.

Jaki to prezent „bezpieczny”? Jest to prezent, który:

 • nie zajmuje dużo miejsca,
 • nie jest bardzo awangardowy.

Własności te wynikają z prostego faktu: prezent bezpieczny w przypadku, gdy nie spodoba się obdarowanej osobie, powinien sprawnie „zniknąć” z jej otoczenia.

Prezent uniwersalny jest to coś, co obdarowana osoba bez problemu odda lub sprzeda, a nie chcąc nas urazić – nie zagraci za bardzo swojego mieszkania przechowując. Dlatego prawdopodobnie kwiaty tak często uchodzą za prezent bezpieczny. Dla miłośników kwiatów ciętych, otrzymanie bukietu może być wspaniałym prezentem, a wszyscy pozostali na pewno stwierdzą, że „to ładne”, po czym bez emocji wyrzucą bukiet po tym, jak kwiaty zwiędną.

Warto jednak podkreślić, że im bardziej prezent jest spersonalizowany, tym lepiej. Oczywiście z zachowaniem dobrego smaku i empatii, gdyż zakupienie karnetu na siłownię osobie z nadwagą – bez jej wcześniejszych sugestii, że o tym marzy – niekoniecznie musi być dobrym pomysłem (nawet przy najlepszych intencjach). Tego typu prezent podarowany przez ukochaną osobę może zostać odebrany jako wywieranie presji i może skutkować poczuciem fizycznej nieatrakcyjności obdarowanego.

Trudno jednak czasami dokonywać podziału prezentów na spersonalizowane i uniwersalne, gdyż dla miłośników krawatów, dodatkowy krawat może być bardzo spersonalizowanym upominkiem.

Pomysły na prezenty

Przejdźmy w końcu do pomysłów na prezentów. Wiemy już, że bez znajomości osoby obdarowywanej nie jest łatwo znaleźć pomysł na dobry prezent i, że wtedy może sprawdzić się albo obserwacja albo wywiad środowiskowy. Jeśli na jedno lub drugie nie mamy czasu – pozostaje pytanie bezpośrednie. Gorzej, jeśli nawet zapytana wprost osoba odpowie „Nie wiem” lub „Nie powiem.” Przynajmniej mamy wówczas czyste sumienie, że próbowaliśmy się czegoś dowiedzieć.

Jaki prezent jest zdecydowanie uniwersalny?

Pieniądze
Podarowując pieniądze, mamy pewność, że jest to coś, co na pewno się przyda. Jednak w bardzo bliskiej relacji taki prezent może wydawać się bardzo obraźliwy, jeśli nie sformułuje się, na co te pieniądze mają zostać przeznaczone. Inaczej brzmi przekazanie pieniędzy: „Na prawo jazdy”, „Na sukienkę, którą wybierzesz.”, „Cegiełka do budowy domu.”, jeśli wiemy, że osoba pragnie tych rzeczy – niż przekazanie sumy pieniędzy bez wskazania celu. Przekazanie sumy pieniędzy jest odbierane uniwersalnie, jeśli są to pieniądze od babci, cioci czy dalszych członków rodziny, także, gdy są to pieniądze od rodziców dla nastolatków itd. Pieniądze może również dać szef swoim pracowników za specjalne osiągnięcia lub okolicznościowo – podkreśla to oficjalny charakter sytuacji i daje wolność ich rozdysponowania (to zdecydowanie lepsze niż uszczęśliwianie pracowników na siłę niepotrzebnymi prezentami). Starajmy się jednak w bliskich relacjach partnerskich lub przyjacielskich unikać pieniędzy.

Karta podarunkowa
Karta podarunkowa (karta upominkowa) bywa dobrym pomysłem na prezent, jeśli wiemy, czego „mniej więcej” pragnie osoba. Może to być karta podarunkowa do sklepu z odzieżą, z wystrojem wnętrz. Może to też być karta podarunkowa na usługi w gabinecie kosmetycznym, fryzjerskim. Może to być też karta na zakup gier, książek, itd. w sklepach internetowych. Karty podarunkowe często posiadają określony kwoty, które chcemy przekazać na prezent. Dają one poczucie wolności zakupu, a my przeznaczamy określoną kwotę i mamy pewność, że osoba kupi dokładnie to, czego pragnie, więc prezent się spodoba. Karta w przeciwieństwie do pieniędzy – zamyka wolność wyboru obdarowanego w jednym sklepie, miejscu. Jeśli wiemy, w którym sklepie osoba lubi robić zakupy – raczej trafimy z prezentem. Natomiast inną kwestią jest fakt, że prawdopodobnie osoba wyda w tym sklepie więcej niż otrzymała na karcie, żeby wykorzystać wszystkie pieniądze. Dlatego sklepy tak chętnie wydają karty podarunkowe. Wiedzą, że klient mając 100zł na karcie, prawdopodobnie kupi coś w cenie 120zł, by wykorzystać całe 100zł z karty, gdyż klient nie otrzyma 20zł „reszty” z karty, jeśli zrobi zakupy za 80zł.

Słodycze
Słodycze – któż ich nie lubi? A jednak są i tacy, którzy słodyczy nie lubią. Poza tym trudno być zwolennikiem zdrowego stylu życia i ofiarowywać komuś coś tak niezdrowego. Zaleta słodyczy jest taka, że „zwykle” są lubiane, a jeśli nawet nie – na pewno prędzej czy później znikną z domu obdarowanego… albo ktoś im je wyje albo osoba poda je dalej. Przykładowo bombonierka czy tabliczka czekolady to produkty, które łatwo „podać dalej”. Podobnie może być z woreczkiem cukierków na wagę, pudełkiem ciastek, paczką słodkich pianek itd. Jeśli obdarowujący chciałby jednak nie przykładać się do procesu przybierania na wadze, psucia zębów czy rozrostu drożdżaków w organizmie… albo zwyczajnie chce zminimalizować szkodliwość słodkiego prezentu, wówczas może wybrać się po słodycze ekologiczne. Mogą to być bezglutenowe ciastka kokosowe, banany w surowej czekoladzie, batony z orzechami z cukrem trzcinowym itd.

Własne wypieki
Własne wypieki są zawsze w cenie – szczególnie w czasach, gdy w pośpiechu nie mamy czasu zająć się pieczeniem domowego ciasta. Smak domowego ciasta jest na tyle wyjątkowy, że chyba każdy doceni nasz wysiłek, gdy zdecydujemy się go zaskoczyć samodzielnie upieczonym ciastem. Zamiast kupować gospodarzowi na parapetówkę wazonik albo obrazek, które nie wpasują się w przyszły wystrój wnętrza (chyba, że doskonale znamy gust gospodarza) – może lepiej zapytać go, czy nie woleliby otrzymać od nas świeżo upieczonego ciasta: placek z owocami, sernik czy ciasto z galaretką. Pieczenie ciasta z mąki i wielu jaj to jednak wbrew pozorom dość duży koszt – dochodzi także element zużycia prądu. Jednak smak tak przygotowanego ciasta jest nieporównywanie lepszy od ciast przygotowany z gotowej mieszanki mąki i suszu jajecznego (sprawdźcie skład ciast sklepowych). Koszt ciasta upieczonego z gotowych mieszanek już zdecydowanie niższy, jeśli przyrównać go do kosztu ciasta przygotowanego z osobno zakupionych składników… warto się zastanowić, dlaczego tak się dzieje… Dlatego zamiast wazonika za kilkadziesiąt złotych, lepiej zainwestować w upieczenie ciasta. To samo dotyczy imprez firmowych, urodzin, itd. Oczywiście dzieci czy młodzież prawdopodobnie nie docenią prezentu jakim jest świeżo upieczone ciasto – będą woleli otrzymać prezent materialny albo pieniądze, ale warto pomyśleć nad ciastem, gdy mamy być czyimś gościem albo, gdy chcemy sprawić przyjemność domownikowi. Ciasto upieczone z sercem zdecydowanie smakuje najlepiej.

Smaczne, samodzielnie przygotowane danie
Odbiegając od tematyki słodyczy. Jedzenie jest jednym z podstawowych elementów naszego życia, jednak nawet jedzeniem można pokazać, że kogoś lubimy czy kochamy. Chcąc podarować komuś coś wyjątkowego, można samodzielnie przygotować danie główne, drugie śniadanie do pracy, przekąski, deser itd. Smacznym posiłkiem na pewno mile zaskoczymy każdego – od ukochanej osoby, poprzez teściową, po koleżankę z pracy. Nawet dziecko, które ma ogromną chęć na jakąś potrawę – na pewno doceni, gdy przygotowujemy dla niego wymarzone danie. Będzie przeszczęśliwe, gdy to danie ładnie udekorujemy i stworzymy wokół niego historię. Przyjaciel zaskoczony przygotowanymi dla niego pierogami z jagodami czy sałatką grecką – na pewno będzie bardzo szczęśliwy i doceni nasz wysiłek. Samodzielnie przygotowany posiłek to wspaniały pomysł na prezent, który wyraża naszą troskę o drugą osobę.

Obiad w restauracji, deser w kawiarni, jedzenie na wynos
Zaproszenie na obiad do restauracji lub na deser do kawiarni na pewno będzie miło przyjęte. Jest to szczególnie miła odskocznia dla osób, które z reguły samodzielnie przygotowują posiłki w domu dla całej rodziny. Dzięki temu nie potrzeba gotować, podawać do stołu, zmywać, sprzątać – martwi się o to obsługa restauracji czy kawiarni. Można również zamówić jedzenie na wynos i przynieść zamówiony obiad do domu, by odciążyć ukochaną osobę. Zamówiona pizza również może być dobrym pomysłem, jeśli jest ona rodzajem odskoczni od codziennych posiłków. Można także przynieść zakupione w piekarni pączki dla koleżanki w ramach deseru czy zakupiony w hiszpańskiej restauracji tapas. Oczywiście lepiej przygotować jedzenie samemu, ale czasami zakupienie czegoś spontanicznie może również być miłym podarunkiem, urozmaiceniem rutyny.

Alkohol
Wiele osób uważa alkohol za prezent neutralny, który każdemu musi się spodobać. Wcześniej podałam przykład, gdy nie zawsze alkohol jest dobrym pomysłem na prezent. Może się okazać, że ktoś nie pije alkoholu z przyczyn światopoglądowych. Są też osoby zwane abstynentami pierwotnymi, które nigdy nie piły alkoholu i nie zamierzają tego zrobić (na tej samej zasadzie, jak niektórzy nigdy nie jedli owoców morza i nie zamierzają ich jeść). Są także ludzie, którzy pragną żyć zdrowo, więc alkohol uważają w swojej diecie za zbytek. Ktoś może też zwyczajnie alkoholu nie lubić. Ktoś inny może przejściowo nie pić alkoholu z przyczyn zdrowotnych, gdy chory bierze leki, które wymagają wykluczenia alkoholu. Można też nie pić alkoholu z powodu choroby alkoholowej, gdyż każdy łyk, nawet okazjonalny, może okazać się dla osoby powrotem do nałogu. Zatem przyczyn, dlaczego alkohol powinien przestać być uważany za prezent uniwersalny jest wiele. Smutne jest wręcz to, że w Polsce podarowanie komuś alkoholu wydaje się często tak oczywistym prezentem. Dlatego nie będziemy się tutaj rozwlekać nad pomysłami na prezent, którym ma być alkohol. Bądźcie trochę bardziej kreatywni. Jeśli już pragniecie ofiarować komuś alkohol, podarujcie mu alkohol przygotowany samodzielnie – wino zrobione z winogron z Waszej działki, nalewkę z ziół, buteleczkę zakwasu chlebowego. Przelejcie te alkohole do ozdobnej butelki i możecie przystroić butelkę samodzielnie zrobioną etykietą z dedykacją czy ładną wstążką.

Kawa lub herbata
Kawa lub herbata mogą być doskonałymi pomysłami na prezent dla ich miłośników. Kawa albo herbata zapakowane w dekoracyjny słoik czy w puszkę mogą wyglądać przy tym bardzo efektownie. Istnieje tak wiele rozmaitych herbat i gatunków kawy, że warto się tą tematyką zainteresować. Wspaniałym pomysłem na prezent może być herbata z dorzuconymi do niej mieszankami suszonych kwiatów – np. nagietka czy chabra bławatka. Takie kwiaty możemy zebrać samodzielnie i ususzyć – lub też kupić w zielarni albo w aptece. Dzięki temu zwykła herbata będzie prezentować się naprawdę efektownie.

Suszone zioła i zioła w doniczkach
Osobom dbającym o zdrowie, możemy podarować zioła, które będą wspomagać leczenie ich dolegliwości (o ile spożycie ziół nie zaszkodzi przy spożyciu leków! warto skonsultować to z lekarzem lub farmaceutom!). Zioła mogą nas nic nie kosztować, jeśli potrafimy je zbierać i przechowywać. Warto pamiętać o zbieraniu ziół daleko od drogi, zanieczyszczeń. Możemy przygotować słoiczek z suszoną miętą – która pomoże przy bólach brzucha, możemy przygotować ozdobny woreczek z lawendą, którą obdarowana osoba może umieścić w szafie lub szufladzie, chroniąc ubrania przed molami. Poduszka, w której umieścimy lawendę, pomoże osobie mającej problemy ze snem. Możemy także przygotować mieszanki ziół, które można ofiarować zamiast czarnej herbaty lub kawy.

Wiele osób symbolicznie obdarowuje również zwierzęta. Woreczek z kocimiętką będzie wspaniałym prezentem dla kota.

Zioła w doniczce to również wspaniały pomysł dla wszystkich tych, którzy lubią rośliny albo po prostu kochają gotować czy spożywać świeże zioła.

Perfumy
Perfumy to dość ryzykowny prezent, jeśli nie znamy gustu obdarowywanej osoby. Niektóre osoby nie przywiązują wagi do tego, którym perfumem spryskają ciało. Będą się cieszyć samym faktem, że używają zapachu, który ktoś lubi i postanowił im podarować, by pachnieć właśnie w tej konkretny sposób. Mogą lubić zapach z powodu samego faktu, że ktoś inny go lubi. Natomiast inne osoby mogą nie być w stanie znieść zapachu perfum. Może być dla nich zbyt mdły, zbyt ostry, zbyt intensywny – i może nawet wywoływać migrenę. Dodatkowo, posiadanie kilku flakonów perfum sprawia, że nie korzystamy na co dzień z każdego z nich, przez co każdy z flakonów starcza na dłużej, a tym samym, może zmieniać się jego skład chemiczny, zapach, perfumy mogą też z czasem wywietrzeć. Oczywiście zwykle zapachy są trwałe mimo długiego przechowywania, ale minimaliści zwykle ograniczają się do niewielkiej ilości zapachów. Czasami nawet kupienie komuś zapachu, który zauważyliśmy na jego półce może być ryzykowne – może się zdarzyć, że ta osoba trzyma ten zapach dlatego, że nie może go zużyć i marzy tylko o jego zakończeniu. Może też się przydarzyć, że osoba znudziła się tym zapachem i myśli o zmianie używanego perfumu. Jeśli nie znamy osoby dość dobrze, pamiętajmy, że perfumy są ryzykownym prezentem. Istnieją oczywiście neutralnie przyjemne zapachy jak zapach wanilii, jaśminu, ale jak to już bywa z neutralnie przyjemnymi zapachami… nie dla każdego muszą być one przyjemne czy nawet neutralne.

Wizyta u kosmetyczki
Usługa kosmetyczna to prezent, który może sprawić wiele radości większości kobiet. Dla niektórych kobiet wizyta u kosmetyczki to codzienność, inne kobiety nie mogą sobie pozwolić na wyjście do kosmetyczki lub traktują takie wyjście bardzo odświętnie, chodząc tam wyłącznie przed większymi uroczystościami. Wbrew pozorom taki prezent może być dobry nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Często mężczyźni obawiają się wyjścia do kosmetyczki. Oczywiście w ich przypadku istnieje ryzyko, że prezent się „zmarnuje”, gdyż nie uda nam się zaciągnąć pana do kosmetyczki, gdyż uzna on taki zabieg za mało męski. Natomiast na pewno istnieje grupa panów, którzy chętnie skorzystaliby z takiego zabiegu, natomiast poszukują dobrego pretekstu pt. „dostałem jako prezent, więc przyszedłem”.

Wizyta u fryzjera
Wizyta u fryzjera to prezent, który na pewno się nie zmarnuje. Świetnie, jeśli znamy dobrego fryzjera. Problem może powstać, jeśli zamówiliśmy wizytę dla kogoś u niezbyt doświadczonego fryzjera – wówczas wszelkie pretensje związane z nieudaną fryzurą mogą spaść na nas. Bezpieczniejsze byłoby zamówienie wizyty, która niekoniecznie musi wiązać się z cięciem czy koloryzacją włosów, ale np. z ich odżywieniem. Każdy pragnie mieć zdrowo wyglądające włosy, więc taki prezent na pewno ucieszy każdego.

Kosmetyki
Zamiast decydować się na zakup wizyty u fryzjera lub kosmetyczki, możemy wybrać dla ukochanej osoby kosmetyki. Zdecydowanie odradzamy kupowania w ciemno dużej ilości kosmetyków. Może się okazać, że osoba ma alergię, może też nie lubić zapachu. Bezpieczne powinny być kosmetyki hipoalergiczne, ekologiczne. Kupując taki produkt możemy podkreślić nasze zainteresowanie ekologią, troską o środowisko, a przede wszystkim o zdrowie obdarowywanej osoby. Bezpieczniej jest też wybrać dwa mniejsze opakowania kosmetyku niż jeden bardzo duży – szybciej się skończą, a jeśli któryś będzie nietrafiony – ryzyko niezadowolenia zostanie podzielone, a obdarowany może później powiedzieć, który kosmetyk wolał bardziej.

Samodzielnie wykonane kosmetyki
To nie żart. Istnieją sklepy, w których możemy kupić składniki kosmetyków. Dzięki temu możemy samodzielnie przygotować kosmetyk. Taki prezent jest nie tylko praktyczny, ale także może być piękny, jeśli umieścimy go w ozdobnym opakowaniu – a przede wszystkim będzie wyjątkowy, gdyż to my go przygotujemy z myślą o danej osobie. Istnieje też nikłe prawdopodobieństwo, że osoba otrzyma identyczny prezent od kogoś innego. Samodzielnie wykonane kosmetyki możemy przygotować w oparciu o składniki, które wiemy, że obdarowywana osoba bardzo lubi. Może to być krem do ciała, peeling, płyn do kąpieli i wiele, wiele innych.

Kalendarz
Kalendarz może być w formie książki albo na ścianę. Taki kalendarz można uzupełnić wybranymi przez siebie sentencjami albo miłymi słowami dla lubianej przez nas lub ukochanej osoby – tak, by wywołać jej uśmiech. Kalendarz na ścianę zamówiony w drukarni może zawierać zdjęcia rodzinne albo związane z hobby obdarowanej osoby. Po zakończeniu miesiąca, osoba może powycinać zdjęcia i zawiesić je na ścianie – lub po prostu wyrzucić (nie obrażajmy się, gdy zdecyduje się na ten krok – przecież każde ze zdjęć wisiało na ścianie przez co najmniej miesiąc). Wyobraź sobie, jak bardzo z takiego prezentu mogą ucieszyć się starsze osoby, które otrzymają kalendarz ze zdjęciami dzieci i wnuków.

Album ze zdjęciami
Album ze zdjęciami klasycznymi (wydrukowanymi) albo drukowany album, zamówiony w drukarni. Obecnie niewiele osób decyduje się na trzymanie rodzinnych albumów w formie papierowej, ale naprawdę o wiele łatwiej sięgnąć do albumu stojącego na półce z kilkudziesięcioma zdjęciami, niż do albumu w formie elektronicznej, przechowywanego w czeluściach zewnętrznego dysku twardego, wśród tysięcy innych – lepszych i gorszych zdjęć (warto przyznać się przed samym sobą, czy trzymamy na dysku tylko najlepsze zdjęcia czy kopiujemy całe foldery i nie potrafimy wybrać, które zdjęcie jest lepsze). Album ze zdjęciami – mimo, że jest zaprzeczeniem idei minimalizmu, to jednak jest takim elementem wyposażenia wnętrza, który na pewno ociepli każde pomieszczenie i pomoże powrócić myślami do miłych czasów – będąc przy tym tylko na wyciągnięcie ręki. Wielu minimalistów na pewno zbuntuje się przeciw posiadaniu takiego przedmiotu w domu, ale niektórzy z nich mogą przyznać, że miło jest posiadać choćby jeden album, który jest podsumowaniem np. kilkunastu ostatnich lat. Z albumu z klasycznymi zdjęciami, zawsze można wyjąć pojedyncze zdjęcie, by włożyć je do klasycznej ramki na zdjęcie.

Ramka ze zdjęciem
Efektowna ramka na zdjęcie lub szklana gablota ze zdjęciami czy grafikami. Może zawierać zdjęcia rodzinne, w przypadku młodzieży, zdjęcia idoli muzycznych, a w przypadku dzieci choćby zdjęcie ukochanego zwierzaka czy postaci z kreskówki. Pamiętajmy jednak, by ramka na zdjęcie nie odbiegała od gustu obdarowanego.

Wizyta u masażysty
Profesjonalny masaż to coś, na co wiele osób samodzielnie się nie zdecyduje twierdząc, że szkoda im na to pieniędzy. Warto jednak ofiarować ukochanej osobie wizytę u profesjonalnego masażysty, który pomoże rozluźnić napięte mięśnie – szczególnie w tych czasach, gdy wiele czasu spędzamy przed komputerem, często nieświadomie napinając wiele mięśni – szczególnie, gdy się stresujemy. Masaż na pewno przyniesie ulgę i będzie doceniony przez prawie każdego.

Bilet do teatru, do kina, do opery
Jeśli znamy upodobania bliskiej osoby, warto zainwestować w bilet. Nie próbujmy wymusić na kimś, kto nie lubi teatru czy opery, by z powodu naszego prezentu ta osoba musiała odwiedzić teatr czy operę. Niektórzy nie lubią tego typu prezentów – i już. Nie zmuszajmy ich do tego. Bardziej neutralny będzie bilet do kina, jeśli znamy upodobania bliskiej osoby – czasami wystarczy znajomość nazwiska ulubionego aktora, reżysera czy preferowany gatunek filmu, by idealnie trafić z prezentem. Warto wówczas pamiętać o zakupieniu czegoś do jedzenia w kinie. Jeśli aktualnie nie ma w kinie niczego, na co można byłoby pójść, zamiast biletu do kina – można kupić lub wypożyczyć film na DVD, a może nawet sprawdzić, czy nie jest udostępniany legalnie, a przy tym za darmo w Internecie. Wówczas można umówić się na wspólny wieczór przy filmie, a do tego przygotować coś smacznego do jedzenia lub, jeśli oglądamy film z partnerem, zaoferować po filmie zrobienie masażu.

Płyta CD, MP3 lub bilet na koncert
Pomysł na prezent dla miłośników muzyki w postaci płyty CD jest dobrym pomysłem pod warunkiem, że znamy upodobania muzyczne znanej nam osoby. Możemy też nagrać płytę z MP3, na której umieścimy znacznie więcej utworów (MP3 również można legalnie ściągnąć z Internetu – wcześniej nawet mając możliwość ich odsłuchania). Do tak nagranej płyty, można również wydrukować spersonalizowaną naklejkę albo nawet wypalić na niej coś laserowo (lepiej już po nagraniu płyty, by nie zmarnować naklejki lub płyty z drukiej laserowym w przypadku niepowodzenia podczas nagrywania płyty). Można też przygotować okładkę płyty z wydrukowanymi tekstami, zdjęciami zespołu – może nawet uda nam się zdobyć autograf i nadrukować go na okładkę (?).

Pamiętajmy jednak, żeby postarać się nie ściągać muzyki nielegalnie. Nagranie płyty to naprawdę ciężka praca, często powiązana z pracą wielu osób – nie tylko wytwórni. Wyobraź sobie, że artysta przygotowywał się do nagrania płyty pół roku. Do tego w zespole są cztery inne osoby. Do tego dochodzi koszt wynajmu studia – ktoś spędza czas montując nagrania, ktoś to dystrybuuje, ktoś promuje itd. Możliwe, że dochodzą koszty teledysków, fotografów, itd. Policz, ile kosztuje to wszystko. Wiadomo, że 50zł przy polskiej pensji to bardzo dużo pieniędzy, ale pomyśl też, że kupując płytę – spędzisz z nią prawdopodobnie co najmniej godzinę. Możliwe, że kilka godzin, a może i wiele dni, tygodni, miesięcy czy lat (jeśli płyta będzie naprawdę dobra – jeśli nie, zawsze możesz ją sprzedać i odzyskać cześć pieniędzy). Czy tak bardzo kalkulujesz, że na wyjście do kina w dwie osoby zapłaciłeś dokładnie tyle samo co za pojedynczą płytę CD z utworami, których słuchasz na co dzień? Pojedynczą piosenkę można legalnie ściągnąć za ok. 2,5zł, a całą płytę już nawet za 20zł.

Wiele osób nie znosi płyt, więc dla nich można kupić pendrive, gdzie nagramy mp3.

Miłośnika muzyki na pewno ucieszy bilet na koncert lubianego zespołu.

Sesja fotograficzna
Profesjonalna sesja fotograficzna może być pięknym prezentem dla młodej pary, dla koleżanki, dla świeżo upieczonych rodziców czy dla całej rodziny.

Wizyta u stylistki
Stylistka może być osobą, która pomoże każdej osobie odnaleźć własny styl. Profesjonalna stylistka może być rozwiązaniem problemów z naszymi ubraniami. Obiektywnie powie, w jakich kolorach jest nam do twarzy, a jakich kolorów należy unikać, by nie wyglądać na osobę zmęczoną lub chorą. Są osoby, które wyglądają w czerni pięknie, a cera innych przybiera bardzo ziemisty kolor. Może się okazać, że w jednym odcieniu czerwieni wyglądamy wspaniale, a w innym nasza twarz może sprawiać wrażenie, że jest nabrzmiała, zaczerwieniona. Może się okazać, że wyglądamy dobrze w złotych dodatkach, a źle w srebrnych – i odwrotnie. Styl nie zamyka się tylko w kolorystyce. Może się okazać, że wyglądamy świetnie w dekolcie w „serek” (w trójkąt), a bardzo źle w okrągłym dekolcie. Może się również okazać, że dobrze się prezentujemy w rozszerzanej spódnicy, a źle w spódnicy przylegającej do ciała. Dobra stylistka potrafi wyłapać zalety naszego ciała, by je podkreślić, jak i może pomóc nam zamaskować nasze niedoskonałości. Wizyta u stylistki może być wspaniałym prezentem dla każdego człowieka, który pragnie wkroczyć na ścieżkę minimalistyczną. Dlaczego? Dlatego, że znając kolorystykę, krój ubrań, które do nas pasują, ograniczymy liczbę nieudanych zakupów ubrań, dodatków, w których będziemy się czuć czy, w których będziemy się prezentować po prostu źle. Możliwe, że znając pasującą do nas kolorystykę, ograniczymy również ilość nietrafionych dodatków czy biżuterii.

Jazda samochodem sportowym, skok na bungee, lot szybowcem
Tego typu prezenty są idealne dla osób, które lubią adrenalinę. Jeśli wiemy, że osobę niesamowicie ucieszy taki prezent – można zaryzykować.

Lekcja lub kurs tańca
Kolejny pomysł na prezent to pojedyncza lekcja tańca albo cały kurs tańca. Może to być prezent wprost idealny dla osoby, która interesuje się tańcem.

Wycieczka
Nie jest ważne, czy wycieczka będzie na koniec świata, do innego kraju, województwa czy za miasto – ważne jest, że poświęcimy czas na jej organizację. Możemy zafundować sam transport albo sam nocleg (jeśli wycieczka ma być dłuższa niż jednodniowa). Możemy zafundować wszystko – w zależności od posiadanych funduszy. Może to być wyjazd w góry, nad morze, na wieś – by zregenerować siły. Możemy wykupić nocleg hotelu albo w pokoju u ludzi zajmujących się agroturystyką. Możemy wykupić pobyt w SPA albo zabrać namiot. Wystarczy użyć wyobraźni, by zorganizować niesamowitą wycieczkę. Można choćby przygotować samą trasę wycieczki, zabrać namiot, prowiant i zorganizować wycieczkę rowerową. Niespodzianka w postaci wycieczki będzie na pewno zapamiętana na dłużej niż prezent materialny.

Spersonalizowane kupony
Prezent w postaci spersonalizowanych kuponów nie musi nas nic kosztować – poza czasem. Wystarczy przygotować kartoniki, które można ładnie ozdobić. Na każdym kartoniku – który będzie kuponem – piszemy, na co jest ten kupon. Kupon może być na „zrobienie masażu”, „pozmywanie naczyń”, „uśmiech”, „wyjście na spacer”, „wyjście z psem”, „wyniesienie śmieci”, „posprzątanie domu”, „upieczenie ciasta”, „zrobienie obiadu” itd. Kupon to idealny prezent dla minimalistów, jak i od minimalistów. Osoba, która otrzymała kupony, może je wymienić w dowolnym momencie na zapisaną na kuponie czynność. Szczególnie, jeśli nie chce się jej np. przygotowywać obiadu, może podać kupon „zrobienie obiadu” osobie, która ten kupon przygotowała – i ta osoba jest zobowiązana do zrobienia obiadu (nawet, jeśli sama jest zmęczona, ale przecież – obiecała!). Kupony mogą być bardziej spersonalizowane, co może być mile widziane pomiędzy bardzo bliskimi osobami.

Lista zalet lub wesołych historii
Można również przygotować listę zalet danej osoby. Taka lista na pewno poprawi jej nastrój w chwilach zwątpienia albo, gdy będzie czuła się samotnie podczas naszej nieobecności. Ukochanej osobie, można napisać, za co się ją kocha. Taka lista może być w postaci długiej listy albo w postaci pojedynczych karteczek z miłymi słowami zwiniętych w rulonik i włożonych do przeciętej słomki.

Przyjaciel może od nas otrzymać listę zabawnych historii, w których wspólnie braliśmy udział.

Można te wszystkie miłe słowa albo zabawne historie zapisać z tyłu wydrukowanego wspólnego zdjęcia albo na kartce okolicznościowej.

Wełniany sweter, wełniana czapka, wełniane skarpety czy rękawiczki
Pamiętasz czasy, gdy babcie robiły na drutach sweterki, czapki i skarpety z wełny? Były ciepłe i wyglądały wyjątkowo. Jeśli posiadasz zdolności, możesz ucieszyć bliską osobę robiąc coś dla niej na drutach. Nie musi to być część garderoby. Może to też być torebka, piórnik, zakładka do książki, albo pokrowiec na telefon, by ten nie rysował się w torebce. Wśród wyrobów masowych, unikalny wyrób na drutach jest przepięknym prezentem dla kogoś.

Garderoba i dodatki z włóczki
Przy użyciu włóczki i szydełka, możesz wyczarować piękne i unikalne prezenty dla rodziny i przyjaciół. Możliwe, że Twoi bliscy ucieczą się z komina wykonanego na szydełku albo z ozdób, które możesz przyszyć do ubrania albo torebki. Możesz także wykonać piękne ozdobne woreczki z włóczki, do których włożysz zwykły lniany woreczek z pachnącymi ziołami.

Ozdoby świąteczne wykonane z włóczki na szydełku
Boże Narodzenie albo Wielkanoc? Możesz wykonać na szydełku świąteczne ozdoby. Białe gwiazdki, kolorowe aniołki. Albo barwne króliczki albo ubranka dla świątecznych jajek.

Bransoletki, korale, kolczyki
Jeśli posiadasz zdolności, możesz wykonać także bransoletkę, koraliki lub kolczyki. Samodzielnie wykonane ozdoby są wyjątkowe i bardzo trudno, by się powtórzyły, więc masz gwarancję, że osoba nie posiada jeszcze takiego prezentu. Możesz zakupić koraliki, które dokładnie dobierzesz kolorystycznie, możesz dobrać żyłkę, metodę zapięcia. Tego typu ozdoby później łatwo odmienić – np. wymieniając żyłkę i zapięcie, można wymieszać odzyskane koraliki z jeszcze innymi.

Laurka
Przyznam się, że najmilszym prezentem jaki kiedykolwiek otrzymałam była przezabawna laurka, przygotowana przez kogoś, kto po pierwsze bardzo niezgrabnie pisał, a przy tym nie potrafił rysować. Za to laurka była żartobliwym zbiorem bzdur – w postaci słów, rysunków, różnych niezgrabnie powycinanych „ozdobnych” dziurek. Wszystko w kontekście takim, że osoba przygotowująca laurkę wcale nie chciała jej zrobić, ale zrobiła ją dla mnie. Za każdym razem zaglądając do tej laurki (co nie było trudne, gdyż zawiesiłam ją na ścianie) – uśmiechałam się lub wręcz śmiałam. Szczególnie, że przygotowała tę laurkę osoba, która już od dawna była pełnoletnia.

Myślę natomiast, że przygotowanie laurki dla mamy, babci czy innych członków rodziny może być strasznie miłym prezentem od dzieci czy wnuków. Nie kosztuje dosłownie nic poza czasem spędzonym na rysowaniu, pisaniu, ozdabianiu. Warto także pamiętać, że mężczyzna, który przygotuje laurkę dla swojej kobiety – na pewno ją rozczuli. Sądzę, że laurka ofiarowana ukochanej osobie może być znacznie lepszą formą wyrażenia uczuć niż liścik dodawany do kwiatów czy karteczka dodawana do opakowania na prezent. Może być też znacznie lepszym dodatkiem zamiast gotowej kartki okolicznościowej, gdzie często wystarczy napisać swoje imię. Powróćmy do tradycji ofiarowania innym laurek 🙂

Czas
Co może być lepszym prezentem od ofiarowania innym swojego czasu? Weź urlop w tym samym czasie, co ukochana osoba. Spędź z tą osobą cały dzień. Rozmawiajcie jak najwięcej się da. Możecie wspólnie gotować, układać puzzle, budować zamki z klocków, czytać leżąc obok siebie (może nawet jedna osoba będzie czytać na głos?). Możecie też zamówić jedzenie do domu, wyjść do restauracji, do parku. Postarajcie się tego dnia nie włączać telewizji, gazet, nie spędzać czasu w korkach, w publicznych środkach transportu, wyłączcie komputery i telefonu. Spędźcie ten czas po prostu razem. Bez pośpiechu, ciesząc się swoją obecnością.

Jak widać, pomysły na prezenty mogą być najróżniejsze. Nie dajcie się zmanipulować reklamom, które wmawiają Wam, że Wasi bliscy koniecznie potrzebują kolejnego gadżetu. Nie dajcie sobie wmówić marketingowych haseł, które sugerują, że zakup jakiegoś produktu jest wyrazem troski o drugą osobę. Wyrazem najwyższej troski jest myślenie ciepło o tej osobie i spędzanie z nią tego, co mamy najcenniejsze w życiu – czasu. Kupując prezenty nie tylko zamieniacie pieniądze na przedmiot. Zamieniacie na przedmiot czas spędzony poza domem na zarabianiu pieniędzy. Czego ta osoba bardziej potrzebuje – jak myślisz? Nowej torebki czy Twojej obecności? Nowszego samochodu czy Ciebie? Czego potrzebuje dziecko – kolejnego zestawu klocków, którymi samo będzie musiało się bawić? Gwarantuję, że dziecko lepiej zapamięta z dzieciństwa moment, gdy razem śmialiście się z rozpadającej się wieży, którą razem zbudowaliście. Bardziej doceni wspomnienia związane ze wspólnym spacerem po parku, z emocjonującą bajką, którą mu opowiesz na dobranoc.

Przelicz, ile Twojego czasu kosztuje Cię zakup prezentu. Miesięcznie pracujesz ok. 21 dni, 8h dzienne, co daje razem ok. 168h miesięcznie poświęconych pracy. Jeśli dojeżdżasz godzinę do pracy, musisz dodać do tego kolejne 21h, co daje 189h miesięcznie. Jeśli dojeżdżasz godzinę w jedną stronę, przekraczasz już ponad 200h pracy w miesiącu, jeśli dłużej – jeszcze więcej. A do tego może bierzesz nadgodziny, co sprawia, że na pracę poświęcasz znacznie więcej czasu. W jednym miesiącu (zakładając, że miesiąc ma 30 dni) masz 720h życia. 240h przesypiasz śpiąc 8h dziennie. Musisz także robić zakupy, dbać o higienę, gotować, jeść, sprzątać, uczyć się. Pomyśl o tym. Wyłącz telewizor, przestań zajmować się głupotami – czy to naprawdę istotne, że jakiś projektant wymyślił torebkę w cenie Twoich dwóch pensji? Czy to naprawdę ważne, że czołowi politycy znów się pokłócili, a reżyser Twojego ulubionego serialu postanowił namieszać w akcji serialu? Pomyśl, ile czasu zaoszczędzisz dla Twoich bliskich unikając tych wszystkich rozpraszaczy. Nie musząc spędzać całego dnia w pracy, by kupić kolejną parę butów w awangardowym kolorze, który za rok będzie całkiem niemodny. I postaraj się ofiarować swoim bliskim najlepszy z możliwych prezentów – uważną rozmowę, wspólną zabawę – po prostu swój czas. To chyba najlepszy pomysł na prezent, nieprawdaż?


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *